Mikulov: Perla Moravy


Morava skrývá mnoho překvapení a je místem, kde můžete strávit báječnou dovolenou s celou rodinou nebo jen romantický pobyt ve dvou. Zkuste třeba navštívit Mikulov, perlu Moravy. Centrum tohoto malebného města je vyhlášenou národní památkou a stále si udržuje svou středověkou podobu a trochu tajemnou atmosféru, která sem láká turisty nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

hrozno

Mikulov je také centrem moravského vinařství. Okolí města je zdobené malými i většími vinicemi. Pro pěstování vína je zde optimální klima a také velice dobré složení vápencových svahů, kde se rostlinám révy vinné daří.

Město si už od pradávna hýčká svoji historii a už před více než sto lety zde vznikl Muzejní spolek, který schraňuje všechny místní tradice a folklór. Jednou z nejdéle doložených tradic je Mariánská pouť k Černé loretánské Madoně. Doložená je tradice přetrvávající od roku 1623. Poutní cesta vede kolem pašijových zastavení až na Svatý kopeček, kde je malebný kostel sv. Šebestiána a kaple Božího hrobu.

Mikulov2

Největší místní slavností je každoroční vinobraní. Pro návštěvníky je zde připravený bohatý kulturní program, na své si přijdou i milovníci moravské krajiny, kterou si mohou prohlédnout velice atraktivním způsobem z koňského hřbetu. V blízkosti města je nádherná a vzácná stepní květena a jeskynní komplex Turold nebo známý kopec Šibeničník, opředený legendami. Návštěvníci města mohou využít během pobytu mikulov ubytování hosty ve stylově zařízeném hotelu.

Dominantou města je na skalnatém kopci Zámecký vrch zámek Mikulov. V něm se nachází stálá expozice Regionálního muzea.

Na místě dnešního zámku stával původně kamenný románský hrad z doby Přemyslovců. Ve 13. století stavba přešla do vlastnictví rodu Lichtenštejnů a ti jej částečně přestavěli do gotického stylu. Z původní stavby se zachovala válcová věž. Roku 1560 se nový majitel Ladislav Kereczenyi začal hrad přestavovat na zámek. Úsilí ale přišlo vniveč, protože v roce 1719 stavba vyhořela. Pod obnovou byli podepsaní Ditrichštejni. V roce 1945 v rámci osvobozeneckých bojů na zámku zase hořelo. O jeho současnou podobu se postaral Spolek pro obnovu mikulovského zámku.