Jak asi všichni dobře víte, kolébkou fotbalu je Anglie. Díky Angličanům (a z velké části i Skotům), se fotbal začal profesionalizovat a dostal podobu moderního sportu. Hrdý Albion se však vždy vyznačoval celkem velkým izolacionismem, což se projevovalo právě i ve fotbalu.
Co se fotbalu týče, Anglie drží několik historických prvenství. Těmi asi nejdůležitějšími jsou ustanovení první profesionální ligy, založení nejstarší klubové soutěže a také odehrání prvního mezinárodního zápasu. Angličané v této době byli přesvědčeni o tom, že jsou nejlepšími fotbalisty na světě, a tak když vznikla mezinárodní organizace FIFA, neměl Albion potřebu do ní vstupovat. To však neslo neblahé následky – Anglie se nemohla účastnit několika prvních MS a OH.
Díky tomuto anglickému přesvědčení se centrum evropského fotbalu začalo pomalu, ale jistě přesouvat do střední Evropy. Ačkoliv se to z dnešního fotbalu zdá poměrně nepravděpodobné, trendy světového fotbalu na začátku dvacátého století určovala tzv. DUNAJSKÁ ŠKOLA, tedy Rakousko, Československo a Maďarsko.
Pokud bychom měli vyzdvihnout jedno jméno, které nejvýrazněji ovlivnilo Dunajskou školu, byl by to Maisl. Tento rakouský trenér, funkcionář a rozhodčí, který se narodil v českém Malešově, je považován za „vynálezce“ moderního fotbalu. Díky Maislovi se povedlo založit profesionální ligu v Rakousku, přišel s myšlenkou zavedení mezinárodní klubové soutěže (Mitropa Cup, jehož prvním vítězem se mimochodem stala Sparta Praha) a hlavně se proslavil jako trenér legendárního Wunderteamu.
Wunderteam se přezdívalo rakouské reprezentaci, která na počátku třicátých let byla nejlepším reprezentačním celkem na světě. Tento tým, ve kterém zářily dvě největší hvězdy Matthias Sindelar a Josef Bican, neprohrál 14 zápasů v řadě. V letech 1931-32 deptali jednoho soupeře za druhým svým moderním pojetím fotbalu, které bylo plné rychlých přihrávek, což v tehdejším fotbale nebylo zvykem. Do MS 1934 nastupovalo Rakousko jako největší favorit. Vše šlo podle plánu, až do semifinále, kde byl Wunderteam poražen dalším zástupcem Dunajské školy, Maďarskem.
Za konec rakouského Wunderteamu se dá považovat rok 1938, kdy došlo k Anšlusu. Rakouští fotbalisté pak byli nuceni hrát v dresu nacistického Německa. Hugo zemřel rok předtím a vzhledem k tomu, že byl židovského původu, se na něj poté tak trochu začalo zapomínat.
Odkaz Huga je však obrovský. Jeho blízkým přítelem totiž byl Vittorio Pozzo. Italský trenér, díky kterému se v druhé polovině třicátých let stal italský národní tým nejsilnějším reprezentačním celkem světa. Dalším významným trenérem, kterého Maisl ovlivnil, byl Herbert Chapman. Chapman ovlivnil anglický fotbal jako málokterý jiný manažer. Z Huddersfieldu a později Arsenalu udělal dva nejsilnější anglické celky. Naneštěstí umřel předčasně a nestihl převzít anglický národní tým.