Převod souborů


Pokud chcete ze zvukového souboru Wav udělat soubor s příponou mp3, musíte použít nějaký software, který tyto soubory zvládá. Je jich obrovská spousta a netuším, který je v současnosti nejvíce oblíbený. Když jsem to ještě kdysi dávno dělala já tak jsem používala Freemake video converter. Pro mé velmi skromné potřeby naprosto stačil a byl zadarmo. Převádět v něm soubory zvládl i cvičený šimpanz. Dalo se nastavit i bitrate nebo kvalita mp3. V dnešní době asi nebudete muset nic instalovat, protože takových webů, které to umí, těch bude asi všude plno. Tím budete vlastně omezeni jen rychlostí internetu.  

filmový pás

Proč vlastně soubory převádět? V dnešní době se to asi už skoro ani nedělá, ale kdysi byly přehrávače, které uměly jen určitý okruh formátů. Pokud jste dostali například film v kontejneru AVI a neměli jste přehrávač, tak jste si ho převedli do potřebného tvaru, který váš přehrávač zvládnul. Druhý důvod byla například velikost. Někdo nechtěl film o velikosti deset giga, a tak si jej převedl do souboru, který šetří místo. Tak mohl mít na kdysi běžně používaném CD třeba pět filmů. O kvalitě obrazu či zvuku zde hanba mluvit, ale uživateli šlo o to pouze si film uchovat a kvalita byla podružná.  

poslech hudby

Totéž se dělo s hudbou. Pokud si někdo pamatuje první digitální přehrávače, tak ví, že na jedno CD vešlo jedno album. A aby dotyčný nemusel nosit placky s sebou, tak si své CD převedl do mp3 a tím pádem mohl mít na jednom CD třeba deset alb místo jednoho. Což se hodilo třeba a párty, kde bylo potřebovat ukázat se co všechno máme. Nepřevádí se pouze film a hudba. Můžou se převádět i jiné soubory. Pokud máte v knihovně zmatek a máte tam knihy v různých formátech, můžete si je přímo přes internet převést do souboru například epub. Tak bude jedna jako druhá. Převádějí se pak také různé jednotky, ale to už je jiná kapitola.